دم کردن چای طبیعی – مراحل هفتگانه

زمان مطالعه: 3 دقیقه

دم کردن چای طبیعی – بررسی مراحل هفتگانه 

دم کردن چای طبیعی چه مراحلی دارد؟ آیا تا کنون چیزی درباره ی مراحل هفتگانه ی دم کردن چای شنیده اید؟ به جرأت می توان گفت که اگر دم کردن صحیح چای مهمترین مرحله در تهیه یک استکان چای خوشمزه نباشد، حداقل بعد از خرید درست چای بیشترین اهمیت را داد.

اولین نکته، آب:

اولین نکته در تهیه و دم کردن چای طبیعی ایرانی، مشخصات آب است. حتما از آب سرد و تازه برای تهیه چای استفاده کنید. استفاده از آبی که یک بار جوشیده و خنک شده، برای چای گذاشتن مناسب نیست. حتما توضیحات کامل تر در خصوص آب مناسب برای دم کردن چای را اینجا بخوانید.

دم کردن چای طبیعی
مواد معدنی بیش از اندازه، کیفیت چای را پایین می آورند

نکته دوم، مقدار چای:

دومین نکته ای که باید در دم کردن چای طبیعی ایرانی به آن توجه کنیم، مقدار چای مصرفی است. به ازای هر نفر، یک قاشق غذاخوری چای داخل قوری بریزید. در صورتی که از چای قلم درشت استفاده می کنید این مقدار را کمی بیشتر کنید. برای شناخت بهتر انواع چای ایرانی و تفاوتهایشان اینجا کلیک کنید.

دم کردن چای طبیعی
شناخت چای قلم

نکته سوم، آبکشی چای خشک:

آب کشی چای قبل از پیش گرم در دم کردن یک چای خوش عطر طبیعی بسیار موثر است. کمی آب سرد داخل قوري بریزید، قوری را خوب تکان بدهید تا همه‌ی خرده های چای خیس شود و بعد آب سرد را کاملاً خالی کنيد. خیس بودن خرده های چای به آنها فرصت بیشتری برای رهاسازی عطر چای می دهد.

 

نکته چهارم، پیش گرم کنی چای:

قوری حاوی چای شسته را روی کتری بگذاريد، حالا زیر کتری را روشن کنید تا آب جوش بياید. با این کار  گرمای حاصل از بخار کتری یا گرم کن قوری برقی، به خرده های چای این امکان را می دهد که قبل از غوطه وری در آب، عطر بیشتری آزاد کنند و چای خوش عطر تری داشته باشیم.

نکته پنجم، مقدار آب:

بعد از جوش آمدن آب، آن را برای دم کردن چای طبیعی خوشمزه داخل قوری بریزید. مقدار آب باید متناسب با مقدار چای خشک باشد که حدودا یک تا یک و نیم استکان به ازای هر قاشق چای خشک است. آب بیشتر چای را کمرنگ می کند و باعث می شود که طعم مورد نظر را به دست نیاوریم. ریختن آب کمتر نیز باعث پر رنگ و تلخ تر شدن چای می شود که در هنگام مصرف زیاد دلپذیر نخواهد بود.

 

نکته ششم، بسیار مهم، دمکني:

حتما از دمکني روی قوری استفاده کنید. روی قوری در تمام مراحل چای دم کردن باید با پارچه، ترجیحا حوله ای، پوشیده باشد.

چای و جلوگیری از پیری
چای چگونه از پیری جلوگیری می کند؟

نکته هفتم، زمان دم کردن:

بعد از ۱۳ تا ۱۷ دقیقه می توانید از نوشیدن چای با رنگ و طعم طبیعی لذت ببرید.

با دانستن این موارد، فقط یک نکته مهم باقی می‌ماند که نباید فراموش کنیم,

از چای ایرانی، طبیعی و سالم استفاده کنیم.

بارمبو این چای را با سه کلیک، دم در خانه‌ی شما تحویل می‌دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «دم کردن چای طبیعی – مراحل هفتگانه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید