چای در انگلیس – ورود و محبوبیت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بررسی چای در انگلیس ورود و محبوبیت

چای در انگلیس به حدی در زندگی روزمره مردم وارد شده است که به ذهن کمتر بریتانیایی ای خطور می کند که حاصل فرآوری یک گیاه منحصر به فرد در کشوری دوردست مثل چین باشد. چای در قرن هفدهم همراه کاترین براگانزا ملکه پرتغالی به انگلستان وارد شد و در طول تاریخ نقش بزرگی را در اقتصاد و سیاست این کشور بازی کرد.

 

چای در انگلیس
ملکه برانگزای پرتغالی

تجارت چای برای شرکت بریتانیایی هند شرقی، یکی از قدرتمندترین سازمان های تجاری جهان، بسیار پرسود و با اهمیت بود. محبوبیت خارق‌العاده چای در قرن هجدهم منجر به قاچاق و تقلب گسترده در آن شد و قاچاقچیان مسیرهای مرگباری را برای محافظت از تجارت غیرقانونی خود طی می کردند. در قرن نوزدهم رقابت بین تاجران چای انگلیسی و آمریکایی منجر به هیجان نژادهای کلیپرز شد.

در این سه مقاله تاریخ اجتماعی چای در انگلیس، از بحث‌های اولیه در مورد خواص سلامتی بخش آن، تا ظهور چای کیسه‌ای، سنت بزرگ حراج چای لندن، میهمانی عصرانه چای انگلیسی و نقش چای در تقویت روحیه در جنگ‌های جهانی را بررسی می کنیم.

 

تولد چای در چین باستان

خیلی از انگلیسی ها چای را اساساً یک نوشیدنی بریتانیایی می دانند در حالی که تنها کمی بیشتر از 350 سال است که آن را می نوشند. در حالی که مطمئناً نوشیدن چای قرن ها قبل از اینکه حتی در غرب شنیده شود در چین جا افتاده بود. استفاده از روش دم کردن برگهای خشک شده در آب جوش در زمان سلسله مینگ چینی (1368-1644) رایج شد. از آنجایی که در این زمان بود که چای برای اولین بار توسط اروپایی ها امتحان شد، این روش تهیه چای نیز در غرب رایج شد و تا به امروز باقی مانده است.

 

چای در انگلیس

 

ورود چای به انگلیس

بریتانیا که همیشه نسبت به بقیه کشورها کمی کند و مشکوک عمل می کرد، در ورود چای نیز تقریبا نیم قرن بعد از پرتغالی ها وارد عمل شد. اگر چه احتمالا از حدود سال 1600، ملوانان شرکت بریتانیایی هند شرقی چای را به عنوان سوغاتی به انگلیس آورده بودند ولی اولین اشاره تاریخی به چای در نوشته های انگلیسی از نامه ای به دست آمده است که توسط ریچارد ویکهام، اداره دفتر شرکت هند شرقی در ژاپن، به تاجری در ماکائو نوشته شده و در سال 1615 «بهترین نوع چاو» را درخواست کرده است.

پیتر موندی، مسافر و بازرگان که در سال 1637 در فوجی با چای برخورد کرد. وی نوشته است: «چا – فقط آب با نوعی گیاه جوشانده در آن».

 

اولین چای خانه در انگلیس

در سال 1657، توماس گاروی، یک “توتون فروش و قهوه‌فروش” اولین کسی بود که در لندن در خانه‌اش در اکسچنج آلی، چای فروخت. قیمت این چای بین 16 تا 50 شیلینگ برای هر پوند (کمتر از یک کیلوگرم) بود.

 

چای در انگلیس

 

اولین اشاره به چای به‌عنوان کالایی در فهرست قیمت‌ها در یک قهوه‌خانه لندن درج شده است. این فهرست  مربوط به یک آگهی در روزنامه لندنی مرکوریوس پولیتیکوس در سپتامبر 1658 است. در آن اعلام شده است که

در قهوه خانه ای در شهر «نوشیدنی چینی که چینی‌ها آن را Tcha و کشورهای دیگر تای با نام مستعار تی می‌خوانند» به فروش می‌رسد.

اولین چای‌خانه در سال 1652 در لندن تأسیس شد. شرایط این آگهی نشان می‌دهد که چای هنوز برای اکثر خوانندگان ناآشنا و جدید بوده است.

 

چای در انگلیس

 

 

در سال 1660 ساموئل پپیس در دفتر خاطرات خود نوشت: «من کسی را برای تهیه یک فنجان تی (یک نوشیدنی چینی) فرستادم که قبلا هرگز از آن ننوشیده بودم.»

 

شاهزاده خانم پرتغالی، معتاد به چای

ازدواج چارلز دوم در سال 1662 با پرنسس پرتغالی کاترین براگانزا، نقطه عطفی در تاریخ چای در بریتانیا بود. او به تمام معنا یک معتاد به چای بود. عشق او به این نوشیدنی بود که چای را به عنوان یک نوشیدنی مد روز، ابتدا به دربار و سپس به طبقات ثروتمند معرفی کرد.

 

چای و کمپانی هند شرقی

پس از این اتفاق، شرکت هند شرقی شروع به واردات چای به بریتانیا کرد. تجارت رسمی چای در سال 1664 با واردات تنها دو پوند دو اونس برای ارائه به پادشاه آغاز شد. اولین سفارش آنها در سال 1664 برای 100 پوند (حدود 45.5 کیلوگرم) چای از چین از طریق جاوا (یکی از جزایر اندونزی) انجام شد. این مقدار تا سال 1801 به 24 میلیون پوند در سال افزایش یافت.

تجارت منظم چای در کانتون (گوانگژو کنونی) آغاز شد و به طور کلی تحت انحصار دو گروه بود: کوهونگ چینی (شرکت تجاری) و شرکت هند شرقی بریتانیا.

کوهونگ چای را از «مردان چای» که زنجیره تأمین مفصلی در کوه‌ها و استان‌هایی که چای در آنها رشد می‌کرد، داشتند، تهیه می کرد.

شرکت هند شرقی بسیاری از محصولات را به بریتانیا می آورد که چای یکی از موفق ترین آنها بود. در ابتدا به عنوان یک نوشیدنی دارویی یا مقوی وارد بازار شد اما در پایان قرن هفدهم به یک نوشیدنی همه منظوره در این کشور تبدیل شد.

 

چای در انگلیس

 

نفوذ چای به جامعه انگلیس

بریتانیایی‌ها با اشتیاق فراوان چای می‌نوشیدند که تا به امروز نیز ادامه دارد و خیلی سریع این نوشیدنی به یک نوشیدنی محبوب در قهوه خانه ها تبدیل شد. قهوه خانه هایی که هم محلی برای استراحت و لذت بودند و هم مکان هایی برای تجارت. تا مدت ها چای نوشیدنی خانواده های طبقه بالا و متوسط بود.

در قرن هجدهم، چای توسط بقالی‌ها و چای‌فروشی‌ها در لندن فروخته و به مقدار قابل توجهی مبادله می‌شد. در دهه 1720، مصرف چای سیاه به دلیل کاهش قیمت از چای سبز پیشی گرفت. مصرف کنندگان بریتانیایی شروع به اضافه کردن شکر و شیر به چای کردند، عملی که در چین انجام نمی شد.

در دهه 1720 تجارت دریایی اروپا با چین روی مبادله نقره با چای استوار بود. با ادامه کاهش قیمت ها، چای به طور فزاینده ای محبوب شد و تا سال 1750 به نوشیدنی ملی در انگلیس تبدیل شد. ولی هنوز چای گران‌تر از آن بود که در میان طبقات کارگر رایج شود.

در مقاله ی بعدی و در ادامه مطالب مربوط به چای در انگلیس به دلایل گرانی چای و مالیات، قاچاق و راههای فرار دولت انگلیس از این مشکل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

برای خرید چای ایرانی طبیعی اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید