تفاوت چای شکسته و قلم

شناخت انواع چای ایرانی – شکسته (سرگل)، قلم و خاکه (کیسه ای)

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بررسی انواع چای ایرانی

آیا می دانید فرق انواع مختلف چای ایرانی چیست؟ چای شکسته با قلم و خاکه چه تفاوت هایی دارد؟ کدام نوع چای گسی بیشتری دارد؟ تلخی چطور؟ آیا رنگ دهی چای های مختلف با هم فرق دارد؟

مشکل مشترک اکثر مشتریان ما در زمان خرید چای این است که بین انواع مختلف موجود در بازار دچار سردرگمی می شوند. نمی توانند تشخیص دهند که کدام چای بیشتر با ذائقه آن ها سازگار است. در این مقاله سعی داریم با توضیحات بیشتری در این خصوص تا حد امکان در جهت رفع این مشکل گام برداریم.

 

چیدن چای

چای ایرانی حاصل تخمیر و خشک‌کردن برگ ها، غنچه ها و ساقه های گیاه چای است. بهترین کیفیت چای وقتی به دست می آید که به صورت دو برگ و یک غنچه چیده شود.

 

انواع چای ایرانی
کیفیت برگ چای در قسمت‌های مختلف هر ساقه

فرآوری چای

در کارخانه‌ی چای‌سازی همانطور که در مقاله ی مربوط به فرآوری چای توضیح دادیم، برگ های چای برای مدتی در معرض رطوبت و حرارت تخمیر می شوند. در مرحله ی بعد برگهای پلاسیده شده مالش داده می شوند. پس از مرحله ی مالش که توسط دستگاه های صنعتی مخصوص انجام می شود به سرندهایی منتقل می‌شود.

جداسازی

در این سرندها تکه های خشک شده ی چای بر اساس اندازه جداسازی می شود. سرندها چای خشک شده را به ترتیب به خاکه، انواع شکسته و انواع قلم تقسیم می کنند. بزرگی و کوچکی چای خشک شده به دلیل طراوت و ضمختی برگ ها و ساقه هاست.

 

انواع چای ایرانی – چای شکسته ممتاز – سرگل

اگر مایل هستید که عطر و طعم چای شما لطیف، نرم و  دلپذیر با گسی مناسب باشد، از چای شکسته ی ممتاز استفاده کنید.

 

انواع چای ایرانی
چای شکسته

تفاوت چای شکسته ممتاز با بقیه انواع چای ایرانی

برگهای تازه تر و جوان تر تبدیل به چای شکسته می شوند که یکی از بهترین انواع آن، که بیشترین طرفدار را در بین مصرف‌کنندگان چای طبیعی ایرانی دارد، چای شکسته ی ممتاز است. این چای به دلیل ساخته شدن از برگ ها و جوانه های شاداب و تازه تر، دارای عطر و طعمی لطیف و دلپذیر است. در بعضی از فروشگاه ها این نوع چای را با استفاده از دستگاه های لیزری جداسازی و همسان سازی می‌کنند و با نام چای سرگل معرفی می کنند. این کار تفاوتی در رنگ، طعم و مزه چای ایجاد نمی کند و فقط ظاهر خرده های چای تغییر می کند.

 

برگ‌های با کیفیت چای ایرانی
شناخت برگ‌های با کیفیت چای

انواع چای ایرانی – چای قلم درجه یک

آیا به گس بودن چای خیلی اهمیت می‌دهید؟ در صورتی که مایل هستید گسی چای تا حد امکان زیاد باشد، باید از چای قلم استفاده کنید.

 

چای قلم ایرانی
شناخت چای قلم

تفاوت چای قلم با سایر انواع چای ایرانی

برگ های ضمخت تر در فرآیند مالش کمتر خرد می شوند. حتی گاهی بعد از دم کشیدن دوباره حالت برگ چای را به خود می‌گیرند. این برگ ها به همراه ساقه ها تبدیل به چای قلم می‌شوند. یکی از بهترین انواع این نوع چای، که طرفداران مختص به خود را در بین مصرف کنندگان چای طبیعی ایرانی دارد، چای قلم درجه یک است. چای قلم درجه یک، به دلیل ساخته شدن از برگ های کمی مسن تر نسبت به چای شکسته اگر چه از نظر کیفیت کمی پایین تر از آن است ولی دارای عطر و گسی بیشتری نسبت به چای شکسته است. همچنین چای قلم درجه یک به دلیل وجود ساقه های شاداب‌تر و تازه‌تر نسبت به بقیه انواع چای قلم، کیفیت بهتری در بین چای های قلم دارد. این نوع چای به کسانی توصیه می‌شود که مایل هستند چای شان گس تر باشد.

 

brew your tea

انواع چای ایرانی – چای خاکه

چای خاکه چیست و چرا کیفیت خوبی ندارد؟

برگ های خیس به دلیل رطوبت موجود روی برگ ( رطوبت خارجی مثل قطرات باران ) در فرآیند تخمیر و مالش به پودر تبدیل می‌شوند. این برگ ها ضمن از دست دادن کیفیت، طعم و عطر خود، تبدیل به خاکه ی چای می شوند. از این قسمت چای بیشتر برای ساخت کود های کشاورزی و چای کیسه ای فوری استفاده می شود. اگرچه این چای به دلیل پودری بودن به نظر زودتر دم می‌کشد ولی شفافیت، و طراوت طعم و مزه‌ی چای شکسته یا قلم را ندارد و از نظر کیفی، چای سطح پایین به حساب می آید.

 

چای های کیسه ای رایج در بازار چگونه تهیه می شوند؟ چرا اکثر چای های کیسه ای مضر هستند؟

اغلب کارخانه هایی که چای کیسه ای فوری تولید می‌کنند، از خاکه های چای به همراه رنگ و طعم دهنده های شیمیایی برای ساخت چای فوری استفاده می‌کنند که یکی از عوارض شایع آن ناراحتی های مربوط به معده مانند درد و ورم معده است.

چای مسافرتی (کیسهای) بارمبو

چرا چای کیسهای بارمبو؟

وقتی عجله دارید و مایل هستید که چای خود را در مسیر رفتن به سر کار یا مسافرت و در تراول ماگ مصرف کنید ولی از طعم چای کیسه ای فوری راضی نیستید، پیشنهاد ما به شما چای کیسه ای مسافرتی بارمبو است. برای رفع این مشکل و در دسترس قرار دادن چای طبیعی در همه ی حالات برای علاقمندان به چای ایرانی، چای کیسه ای مسافرتی بارمبو را طراحی کرده ایم که همیشه و در همه جا، در طبیعت گردی، کوه یا مسافرت، با یک تراول ماگ یا فلاسک کوچک، تنها با صرف پانزده دقیقه زمان، به طعم خواستنی و دلپذیر طبیعی چای ایرانی دسترسی داشته باشید. چای مسافرتی بارمبو در دو نوع قلم درجه یک و شکسته ممتاز عرضه می شود.

 

چای کیسه ای بارمبو
چای کیسه ای بارمبو

تفاوت چای کیسه ای بارمبو با بقیه ی انواع چای کیسه ای موجود در بازار

تفاوت چای کیسه ای بارمبو با بقیه ی انواع چای کیسه ای این است که در ساخت این نوع چای از هیچ گونه افزودنی طعم دهنده، رنگ دهنده و یا عطر دهنده استفاده نشده و چای داخل کیسه ها کاملا طبیعی و ایرانی است. همچنین از کیسه هایی بهره برده ایم که دوستدار طبیعت بوده و به سرعت تجزیه شده و به طبیعت باز می گردند.

زمان آمادهسازی

همانطور که پیشتر گفتیم برای مصرف این نوع چای کیسه ای کافیست محتویات بسته را حدود ۱۵ دقیقه در یک فلاسک نیم لیتری یا تراول ماگ همراه آب‌جوش قرار دهید تا طعم واقعی و طبیعی چای را به شما هدیه کند. این کار را با استفاده از ظروف دمنوش و یا فرنچ پرس هم می توانید انجام دهید. در صورتی که مایلید چای شما پر رنگ تر باشد، کافیست این زمان را افزایش داده و در صورت علاقه به چای کمرنگ تر کاهش دهید.

 

و در پایان،

برای داشتن چای با طعم ملایم، تلخی مناسب و گسی متعادل از چای شکسته ممتاز استفاده می کنیم.

برای داشتن گسی بیشتر از چای قلم بهره ببریم. این نوع چای کیفیتی نزدیک به چای شکسته با گسی بیشتر دارد.

در مسافرت ها، طبیعت گردی یا کوهنوردی، از چای کیسه ای دوستدار طبیعت بارمبو استفاده کنیم که ضمن لذت بردن از طعم طبیعی چای، به طبیعت و سلامت خود ضربه ای نزنیم.

چای مسافرتی بارمبو
چای مسافرتی بارمبو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید