چای چگونه بدن ما را هیدراته نگه می دارد؟

تاثیر چای در هیدراته کردن بدن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بررسی تاثیر چای در هیدراته کردن بدن

آیا چای در هیدراته کردن بدن ما تاثیر دارد؟ آیا چای بدن ما را هیدراته نگه می دارد؟ هیدراته کردن بدن به چه معناست؟ و چه تاثیری در سلامتی ما دارد؟

 

منظور از هیدراته بودن بدن چیست و چه فایده ای دارد؟

هیدراته کردن (hydration) بدن یعنی رساندن آب کافی به همه‌ی سلول‌های بدن. ولی، این کار چه فایده‌ای برای ما دارد؟ با این کار ما می توانیم به حفظ سطح اکسیژن خون کمک کنیم. در نتیجه، خون به راحتی می‌تواند مواد مغذی و اکسیژن را به همه نقاط بدن برساند. هیدراته نبودن بدن ممکن است به بافت‌های عضلانی نیز آسیب برساند. آیا می دانید چای چگونه بدن ما را هیدراته نگه می دارد و چه کمکی به سلامتی ما می کند؟

 

تاثیر چای در هیدراته کردن بدن
تاثیر چای در هیدراته کردن بدن

چه چیزی باعث بالا رفتن ریسک دی هیدراته شدن بدن در زندگی های امروزی شده است؟

بشر در طول سالیان حیات خود در مناطق جغرافیای مختلف با توجه به دانشی که از تجربه تاثیر مواد غذایی مختلف بر روی بدن خود به دست آورده بود، مواد غذایی گوناگونی را مورد استفاده قرار می داد. در کشور ما  نیز نوشیدنی‌هایی مثل شربتهای لیمو، سرکه یا مصرف کاهو با سکنجبین، برای هیدراته شدن بدن طراحی شده بودند. متاسفانه با سرعت گرفتن زندگی، این مواد که نیازمند زمان بیشتر و شرایط آسان تری از زیست هستند، از رژیم غذایی اکثر ما حذف شده اند.

این تغییرات باعث بوجود آمدن خطری شده به نام دی‌هیدراته شدن بدن. سلول‌های بدن ما طوری طراحی شده اند که نهایتا می توانند اکسیژن کافی برای مصرف تنها چند دقیقه‌ی خود را ذخیره کنند. در نتیجه برای زنده و سرحال ماندن آن ها، بدن ما به حضور یک منبع ثابت اکسیژن در خون نیاز دارد.

 

آب لازم برای اعضای مختلف بدن
آب لازم برای اعضای مختلف بدن

نشانه های دی هیدراته شدن بدن چیست؟

هنگامی که بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود، به اصطلاح دی‌هیدراته می‌شود. دی‌هیدراته شدن بدن نشانه های مختلفی دارد که یکی از نشانه‌های رایج و آسان برای تشخیص آن، پررنگ شدن و بودار شدن ادرار است. پررنگ شدن و بودار شدن ادرار در واقع نشانه‌ی شروع تخریب بافت‌های عضلانی بدن توسط خود او برای تأمین انرژی مورد نیاز سایر اعضا است.

نوشیدن آب به اندازه کافی رنگ ادرار را کاملا شفاف و مقدار آن را نیز بیشتر می‌کند. همه ما از پزشکان و متخصصان امور تغذیه در خصوص اهمیت و ارتباط این موضوع با سلامتی بدن شنیده ایم. از دیگر عوارض دی هیتراته شدن بدن که همگی در روزهای گرم تابستان با آن روبرو شده‌ایم می توان به افت قند خون، پایین آمدن بازدهی مغز، احساس خستگی و کوفتگی اشاره کرد. اما آیا مصرف چای هم می‌تواند به رفع این مشکلات و بهبود عملکرد داخلی بدن ما کمک کند؟

 

دی هیدراته شدن بدن باعث احساس خستگی و سردرد می شود.
دی هیدراته شدن بدن باعث احساس خستگی و سردرد می شود.

آیا چای به هیدراته شدن بدن ما کمک می‌کند؟

متاسفانه تصور اشتباه رایج و شاید برآمده از تحقیقات ناکافی و ناقص، در بین مردم وجود دارد که معتقدند چای به هیدراته نگه داشتن بدن ما کمک نمی کند. در یک برهه زمانی دانشمندان تصور می کردندکه نوشیدنی‌های کافئین‌دار، از جمله چای و قهوه، باید در لیست نوشیدنی‌هایی قرار بگیرند که به نیاز روزانه ما به مایعات کمک نمی‌کنند.

دانشمندان بر این باور بودند که از آنجایی که کافئین ادرارآور است و باعث تخلیه ی بیشتر آب بدن ما می شود، بنا بر این نوشیدنی های کافئین دار نمی توانند به نیاز کلی ما به مایعات کمک کنند. ولی تحقیقات بعدی ثابت کرد که این تصور اشتباه است. مطالعات اخیر که در راستای تکمیل نظریات پیشین انجام شده است، نشان می دهد که مصرف این میزان کافئین اصلاً در میزان ادرار ما تاثیر گذار نیست و چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار قطعاً به نیاز ما به مایعات کمک می‌کنند. بر اساس این گزارشات تنها زمانی کافئین می‌تواند برای ما مشکل ساز شود که بیش از پنج یا شش فنجان از یک نوشیدنی کافئین دار را در یک زمان و پشت سر هم بنوشیم.

 

تاثیر چای در سر حال بودن ما با دی هیدراته کردن بدن
مصرف چای باعث هیدراته شدن بدن و سرحال شدن ما می شود.

چای چگونه به هیدراته بودن و حال بهتر بدن ما کمک می کند؟

در سفر به مناطق مختلف کشور بسیار دیده ایم که از نظر تجربی هموطنان ما در مناطق شمالی و یا جنوبی که دارای هوای شرجی و بسیار مرطوب است و تعریق بیشتری صورت می‌گیرد، سالهاست از چای طبیعی به عنوان  منبع تامین آب بدن در روزهای طاقت فرسای تابستان استفاده می کنند و استفاده از چای بسیار رایج تر از استفاده از آب نوشیدنی معمولی است.

 

تاثیر چای در هیدراته شدن بدن
تاثیر چای در هیدراته شدن بدن

چگونه چای می تواند کاربرد بهتر و سریعتری داشته باشد؟

مصرف چای در بعضی موارد می تواند کاربرد بهتر و سریعتری از آب نوشیدنی معمولی داشته باشد. همانطور که پیشتر نیز گفته شد افت قند خون، از نشانه های بسیار رایج دی هیتراته شدن بدن ما است. این امر موجب پایین آمدن بازدهی مغز و درنتیجه احساس خستگی و کوفتگی بدن در روزهای گرم تابستان می شود و به عنوان دیگر عوارض دی‌هیتراته شدن دن شناخته شده است. مصرف چای با کشمش، قند، شکلات یا خرما به دو دلیل می تواند به عملکرد بهتری منتج شود.

نخست این خاصیت آشنای چای طبیعی که باعث غلبه سریع بر احساس خستگی و کوفتگی می شود و شاید بتوان گفت که جزو تاثیراتی است که همه ی مصرف کنندگان چای طبیعی بر آن واقف هستند و توافق نظر دارند. و دوم اینکه مصرف مواد شیرین کننده مانند کشمش، قند، شکلات یا خرما، باعث بالارفتن قند موجود در خون و در نتیجه باعث بهتر شدن عملکرد مغز می شود. با توجه به دانسته های طب های سنتی طبع گرم این مواد نیز می‌تواند باعث بالا بردن توان بدن در تحمل گرما در روزهای بسیار گرم تابستان شود. شاید قبلا به این موضوع که خرما جزو ثابت رژیم غذایی مردم ایران در مناطق جنوبی کشور است توجه کرده باشید.

 

مصرف به اندازه چای
مصرف به اندازه چای برای حفظ سلامت و شادابی بدن صد در صد موثر است.

مصرف چه شیرین کننده ای با چای بهتر است؟

اما کدام یک از اینها، کشمش، قند، شکلات یا خرما، همراه بهتری برای چای است؟ برای پاسخ به این پرسش می توانید مقاله‌ی چه شیرین کننده هایی جایگزین بهتری برای قند هستند؟ را مطالعه نمایید.

به عنوان جمع بندی در پایان مطلب لازم است مجدد یادآوری کنیم که مصرف به اندازه چای و سایر نوشیدنیهای کافئین دار برخلاف تصور اشتباهی که در گذشته وجود داشته است تاثیر مثبت در هیدراته شدن بدن ما دارد و استفاده از شیرین کننده ها به همراه این نوشیدنی ها باعث تاثیر سریعتر در رفع ضعفهای ناشی از دی هیتراته شدن بدن می گردد.

 

کدام شیرین کننده بهتر است؟
مصرف کدام شیرین کننده همراه چای برای بدن مفیدتر است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید