تاثیر چای سیاه در لاغری

چای و لاغری

زمان مطالعه: 6 دقیقه

بررسی تاثیر چای در لاغری

چای چگونه به لاغری کمک می کند؟ آیا چای سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد؟ چای سیاه چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد؟ در زندگی امروزه‌ی اکثر ما، همراه با کاهش فعالیت های بدنی و کمبود زمان لازم برای ورزش، افزایش وزن و چاقی به عنوان یکی از مشکلات عمده سلامت مردم شناخته شده است. بسیاری از مردم از کاهش سرعت متابولیسم بدن و ناتوانی در کاهش وزن و یا توقف روند کاهش وزن علیرغم استفاده از رژیم های غذایی لاغری خاص شکایت دارند. با تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان زمینه ی بهداشت و تغذیه ثابت شده است که انواع چای در واقع سرعت متابولیسم را افزایش می دهند. شما می توانید با نوشیدن روزانه این نوشیدنی مقدار زیادی کالری اضافی بسوزانید.

 

چای و لاغری
با مصرف روزانه ی چای به لاغر شدن خود سرعت بیشتری می دهیم

شما می توانید تنها با نوشیدن چای سبز حدود پنج کیلوگرم در طول یک سال وزن کم کنید. چای به همراه پانزده دقیقه پیاده روی روزانه در سوزاندن کالری بیشتر و لاغری سریعتر به ما کمک می کند.

 

تاثیر چای سیاه در لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن

امروزه صدها نوع چای در مناطق مختلف جهان کشت و فرآوری می‌شوند. همه ی آنها مقادیر بالایی از ترکیبات مهمی به‌نام فلاونوئیدها را به بدن ما می‌رسانند. فلاونوئید ها ترکیباتی گیاهی هستند که در سبزیجات و میوه های مختلف یافت می شوند. دلیل وجود رنگ های به خصوص در غذاهای مختلف وجود همین فلانوئید هاست. این ترکیبات، گیاهان را در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) و عفونت محافظت می کنند.

فلانوئید ها به دلیل خواص برجسته ی آنتی اکسیدانی خود بسیار مورد توجه دانشمندان علم بهداشت و تغذیه هستند. همین ترکیبات مهم موجود در چای هستند که التهابات بدنی را کاهش می‌دهند. فلانوئیدها به محافظت از بدن در برابر بیماری هایی مانند بیماری های عفونی، قلبی عروقی و دیابت کمک می‌کنند و نقش مهمی در تقویت سلامتی بدن انسان دارند.

 

کاهش وزن
با مصرف روزانه چای سیاه تلخ همراه با آب لیموی تازه حدود سیصد کیلوکالری کمتر در روز دریافت خواهید کرد

تحقیقات گوناگونی در زمینه تناسب اندام اثبات کرده‌اند که اگر مصرف روزانه و منظم چای سیاه با ورزش روزانه و رژیم غذایی مناسب همراه شود، می‌تواند اثرات معجزه‌آسایی در راستای کاهش وزن داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر به‌جای مصرف نوشیدنی‌های پُرکالری و سرشار از ترکیبات قندی، از چای سیاه تلخ همراه با آب لیموی تازه استفاده کنید، روزانه حدود سیصد کیلوکالری کمتر دریافت خواهید کرد و این یعنی لاغر شدن سریعتر.

برای درک بهتر میزان تاثیر و کمک چای سیاه در لاغری، لازم است بدانیم که در افراد بالغ فعال، برای آقایان در سنین ۳۱ تا ۵۰، مقدار کالری مورد نیاز ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری است. برای خانم‌ها این نیاز حدودا ۲۲۰۰ کالری می‌باشد. البته، کلمه “فعال” از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به شاخص ‌های مختلفی مانند شدت و سلامت عملکرد دارد.

 

چای سیاه چگونه سرعت متابولیسم را افزایش می دهد و موجب لاغری می شود؟

نوع خاصی از فلاونوئیدها به‌نام کاتچین در چای سیاه وجود دارد که می‌تواند سوخت‌وساز (متابولیسم) را تقویت کند و سرعت تجزیه ی چربی‌ها توسط بدن را نیز افزایش دهد. کاتچین نه تنها باعث کاهش کلسترول بد بدن می شود بلکه باعث افزایش سطح کلسترول خوب بوده و در واقع علاوه بر چربی سووزی، اثر مخرب بر روی چربی های مورد نیاز بدن هم نخواهد داشت.

علاوه بر این، کافئین موجود در انواع چای مخصوصا چای سیاه سطح انرژی بدن شما را افزایش داده و بدن را به سوزاندن کالری‌های بیشتری وادار می‌سازد. وقتی این دو کارکرد مهم در کنار همدیگر قرار می‌گیرند، اثربخشی چای سیاه در راستای کاهش وزن را چشمگیرتر می‌کند.

 

چای و لاغری
انواع چای سرعت تجزیه ی چربی‌ها توسط بدن را افزایش دهد

مشکلی که اکثر مردم در رژیمهای لاغری با آن مواجه هستند کاهش متابولیسم بدن، پس از کاهش وزن اولیه است. این امر باعث توقف و تضعیف روند کاهش وزن می گردد. در نتیجه زمینه ساز افزایش وزن دوباره و بی حاصل شدن تلاش چند ماهه ی آنان برای رسیدن به تناسب اندام مورد نظر خود است.

انواع چای مخصوصا چای سیاه طبیعی قهرمانی باور نکردنی است که می‌تواند درست در همین لحظه به داد ما برسد. چای در راه رسیدن به وزن ایده آل و سلامتی بیشتر به ما یاری می دهد. تداوم مصرف چای سیاه پس از کاهش وزن، مانع کاهش متابولیسم بدن می‌شود. چای با از بین بردن رادیکال های آزاد و هایپر کردن بدن ما، از بی حالی و خستگی جلوگیری می کند. همچنین روند کاهش وزن را مطلوب تر می کند. تداوم این روند یعنی لاغری بیشتر بدون ضعف و بی حالی.

 

انواع چای اثرات مشابه ولی متفاوتی روی این افزایش متابولیسم و لاغری دارد:

چای سیاه و لاغری

چای نوشیدنی دو سوم مردم جهان و دومین نوشیدنی پر مصرف بعد از آب آشامیدنی است. چایِ محبوب ما ایرانی ها و اکثر آسیایی ها، چای سیاه است. فرآیند های آماده‌سازی چای سیاه به گونه ای است که میزان کافئین موجود در چای را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. این عامل باعث طعم غلیظ و گس؛ و عطر دلنشین و زیاد چای سیاه طبیعی نسبت به بقیه ی انواع چای است.

 

تاثیر چای در لاغری و
فرآیند های آماده‌سازی چای سیاه به گونه ای است که میزان کافئین موجود در آن را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهد

محققان علم بهداشت و تغذیه دریافته اند که پلی فنول های موجود در چای سیاه از جذب چربی ها در روده جلوگیری می‌کنند. چای به همین روش نقش بسیار مثبتی در جلوگیری از افزایش وزن بدن ایفا می کند. البته مصرف چای سیاه زمانی می تواند مفید تر باشد که چای طبیعی را تلخ، یا همراه با مقدار بسیار کمی از خوراکی‌های شیرین میل نمایید. نباید فراموش کنیم که طبیعی بودن شیرین کننده های مصرفی همراه چای باعث سلامت بیشتر و حفظ و کار آمدی بیشتر روند کاهش وزن خواهد بود.

 

در مقاله ی شیرین کننده های چای جایگزین قند کدامند؟ بیشتر در این باره بخوانید.

 

چای و لاغری
بهتر است از شیرین کننده های طبیعی به جای قند و … همراه چای سیاه استفاده نماییم

 

چای سبز و لاغری

چای سبز حاوی مقادیر بالایی از کاتچین است. آزمایشات متعدد نشان داده‌اند که مصرف روزانه و مستمر عصاره چای سبز یا نوشیدن چای سبز مرغوب به کاهش وزن کمک می کند. حدود 1.5 کیلوگرم در طول 3 ماه. لازم به ذکر است که برای این نتیجه روزانه باید بین 6 تا 7 فنجان چای سبز بنوشید.

 

چای سبز و لاغری
با نوشیدن چای سبز حدود پنج کیلوگرم در سال وزن کم کنید

در پایان؛

انواع چای به دلیل حضور فلانوئید ها با افزایش متابولیسم بدن باعث تسریع در روند لاغری می شوند. این امر، در کنار تاثیر پلی فنول ها در ایجاد آنتی اکسیدان بیشتر و مقابله با رادیکال های آزاد، باعث جلوگیری از تخریب بیشتر سلول ها و همچنین هایپر شدن بدن ما می شود.

فرآیند های آماده‌سازی چای سیاه به گونه ای است که میزان کافئین موجود در آن را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهد و این یعنی تاثیر بیشتر.

استفاده از چای سیاه به همراه رژیم های غذایی باعث جلوگیری از توقف روند کاهش وزن؛ و لاغری سریعتر و تناسب اندام بیشتر همراه با حال خوب خواهد بود.

چای با از بین بردن رادیکال های آزاد و هایپر کردن بدن ما، از بی حالی و خستگی جلوگیری می‌کند. این نوشیدنی موجب روند مطلوب تری در روند کاهش وزن شده و تداوم این روند یعنی لاغری بیشتر بدون ضعف و بی حالی.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید