how to buy tea?

خرید چای با کیفیت – 5 ترفند مفید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرید چای

هیچ اطلاعاتی در انتخاب و خرید چای ندارید؟ کیفیت چایی که تهیه کرده‌اید از انتظارتان پایین‌تر است؟

ما در این مقاله به شما چند ترفند را برای خرید چای آموزش می‌دهیم. با این ترفندها، شما می‌توانید چای ایرانی خوب و طبیعی را خریداری نمایید و از نوشیدن هر فنجانِ آن لذت ببرید.

 

چطور چای بخرم؟

 

نحوه انتخاب و خرید چای بهاره

خوب دیدن، لمس کردن و بوئیدن، سه راه حل اصلی برای انتخاب یک چای خوب است.

خوب به خرده‌های چای خشک شده نگاه کنید.

اگر از مصرف کنندگان چای سیاه طبیعی ایرانی باشید، حتما این تجربه را کسب کرده‌اید که با بررسی شکل و رنگ خرده های چای خشک، تقریباً می‌توان به تازه بودن آنها پی برد. رنگ چای سیاه طبیعی ایرانی تازه کدر نیست. بیشتر به رنگ دودی نزدیک است تا سیاه تیره یا قهوه‌ای. براق بودن و بیش از حد سیاه بودن چای خشک می‌تواند نتیجه‌ی استفاده از رنگ و طعم دهنده‌های شیمیایی باشد. چای خوب بهاره باید تمیز و بدون خرده‌های ریز برگ یا خاکه‌ی زیاد باشد. معمولا در چای قلم خرده‌های برگ درشت تر و تکه‌های ریز ساقه نیز دیده می شود. در چای شکسته، ساقه بسیار کم و خرده های چای خشک کمی کوچکتر است.

چای سبز تازه و با کیفیت بیشتر به رنگ سبز (نزدیک به رنگ برگ های تازه) است، نه رنگ سبز خیلی مات یا تیره. در مورد چای سبز و در شرایط یکسان، برگ‌های خمیده یا پیچ خورده ترکیباتی غنی‌تر و خوش‌طعم‌تر از برگ‌های چای به شکل صاف دارند.

 

خوب به چای نگاه کنید
خوب به چای نگاه کنید

قبل از خرید چای به خرده‌های چای خشک شده دست بزنید و تردی‌شان را لمس کنید

حتما دیده‌اید که برخی از دوستداران چای معمولاً هنگام انتخاب محصول مورد نظر خود تکه های برگ های خشک شده‌ی چای را کمی با انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت میانی خود می‌مالند تا کیفیت آنها را احساس کنند. به این کار، احساس دست می گویند. به طور معمول، چای با کیفیت زیر فشار انگشتان باید خشک و ترد باشد و با فشار بیشتر انگشتان توی دست خرد شود. در غیر این صورت، ممکن است نامرغوب باشد یا قبلاً تحت تأثیر رطوبت قرار گرفته باشند. قرار گرفتن چای در معرض رطوبت برای مدت طولانی باعث رشد قارچ و باکتری‌ها می‌شود. قارچ ها و باکتری ها روی طعم و عطر چای اثر گذاشته و آن را کم می‌کند. حتی ممکن است اثرات نامطلوبی روی سلامتی داشته باشد.

 

چای را لمس کنید
تکه برگ های خشک شده‌ی چای را کمی با انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت میانی خود بمالید تا کیفیت آنها را احساس کنید. به این عمل احساس دست می گویند

 علاوه بر این، با لمس کردن می توانید اطلاعات مفیدی در مورد طعم نیز دریافت کنید. آن دسته از چای‌هایی که احساس سنگینی دارند، سرشار از مواد مغذی هستند که چای را طعم‌دار و غنی می‌کند.

با کمی رطوبت نیز میتوان به طبیعی و مرغوب بودن چای پی برد. چای طبیعی با مرطوب شدن با آب سرد، به دست یا دستمال رنگ پس نمی‌دهد. می توان کمی از چای را روی یک دستمال کاغذی مرطوب ریخت و این مورد را آزمایش نمود.

 

برای خرید حتما چای را بو کنید و از عطر و طراوتش لذت ببرید.

برگ‌های خشک، به‌ویژه چای تازه‌ی بهاره که در هوای آزاد قرار می‌گیرند، در برابر بوها (مانند بنزین، کپک، بوی سیگار، اگزوز ماشین) در هنگام حمل و نقل و غیره آسیب‌پذیر هستند و این بوهای نامطبوع را به خود جذب می‌کنند.

حتما چای را در دستانتان ها کنید. نفس عمیق بکشید و به آرامی عطری که از چای خشک بلند می شود را  بو کنید، در صورت وجود بوی تند یا نامطبوع غیر از عطر خوش چای به راحتی می توانید آن را شناسایی کنید، بویی شبیه به بوی خاک یا آلودگی. علاوه بر این، اگر از چای ایرانی استفاده کرده باشید با عطر چای خوب آشنا هستید و با ها کردن چای خشک، خفیف شده‌ی این عطر را حس خواهید کرد.

گاهی اوقات، این امکان فراهم است که کمی از چایی را که می خواهید بخرید، دم کنید و یک فنجان از چای مورد نظر خود را نوش جان کنید. چای بارمبو این امکان را با عرضه چای کیسه‌ای مسافرتی فراهم کرده است. این یک راه مطمئن، اساسی و قانع کننده برای مشکل پسندان است تا با تجربه‌ی طعم و عطر چای سراغ خرید آن بروند.

 

اگر امکانش را دارید، چای را دم کنید.

با نگاه کردن به رنگ چای دم کشیده، چشیدن و حس کردن طعم تلخ و گس چای، به راحتی می توانید بفهمید که واقعاً چایی که خواهید ‌خرید، همان عطر و طعمی را که دوست دارید و با سلیقه‌ی شما سازگار است دارد یا خیر؟ حتما به موارد زیر پس از دم کردن چای دقت نمایید تا علاوه بر سازگاری طعم و عطر به طبیعی بودن، سلامت و اصالت چای طبیعی ایرانی مطمئن شوید.

 

brew your tea
اگر امکانش را دارید، چای را دم کنید.

چطور به طبیعی بودن چای پس از دم کردن پی ببریم؟

فراموش نکنید که اگرچه خرید چای و نوع چای مصرفی یکی از مهمترین مراحل آماده کردن یک فنجان چای خوب و خوش طعم است، درست دم کردن چای نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای این منظور حتماً مراحل دم کردن چای را از مقاله‌های آقای قوری مطالعه نمایید.

  • چای طبیعی بعد از دم کشیدن به استکان یا قوری یا فنجان رنگ پس نمی دهد و ظروف با استفاده از آب خالی و با دست به کلی تمیز می‌شود در حالی‌که چای نامرغوب که در ساخت آن از رنگ و طعم دهنده‌ی شیمیایی استفاده می شود، سریعا ظروف مرتبط را لک می‌کند.
  • روی سطح چای طبیعی دم کشیده حتی اگر زمان زیادی کنار گذاشته شود هیچ اثری از چربی ایجاد نمی شود.
  • رنگ چای طبیعی به راحتی کدر نمی شود. درحالی که چای نامرغوب به سرعت و ظرف چند دقیقه شفافیت خود را از دست می دهد و کدر می شود.

     

    tea color
    چای طبیعی کدر نمی شود.

یک توصیه مهم از بارمبو

توصیه مهم
به رنگ چای و سطح آن دقت کنید.

توصیه ما به شما این است که یک استکان چای دم شده را برای مدت حدود هشت تا ده ساعت در دمای اتاق نگاه دارید و سپس آن را بررسی کنید. اگر بیش از اندازه کدر شود یا روی آن لایه روغنی قابل ملاحظه‌ای ایجاد شود، می‌توان به طبیعی بودن آن شک کرد. برای استفاده از این راهکار باید توجه داشته باشید که حتما از آب سرد تازه و بدون ناخالصی زیاد استفاده نمایید. آب شهر تهران در اکثر مناطق شرایط خوبی را برای این آزمایش دارا است.

محموله‌های چای بارمبو در هر بار تولید و خرید، چندین بار تحت این آزمایشات و تستهای دیگر قرار می‌گیرد تا از کیفیت و اصالت چایی که در اختیار مشتری قرار می‌گیرد اطمینان حاصل کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید